edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2003-10-21 20:53:40, Andrzej Figas

  ATVN.pl, pierwsza internetowa telewizja naukowa


Gdzieś w szumie informacji o nowych mediach zaginęła informacja o powstaniu Akademickiej Telewizji Naukowej. ATVN ma już rok, korzystając z okazji tego jubileuszu postanowiliśmy o niej napisać szerzej na naszych skromnych łamach.

Czego chcielibyście się dziś nauczyć? Może o tym jak bada się autentyczność nagrania dowodowego, a może chcecie się dowiedzieć jak będzie wyglądał człowiek w przyszłości, a może chcielibyście dowiedzieć się, na czym polega narkolepsja i jak się objawia? Tego rzadko kiedy możemy nauczyć się w szkole, ale z pomocą przychodzi nam Akademicka Telewizja Naukowa - pierwsza na świecie internetowa telewizja naukowa.

ATVN została stworzona przy Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, a jej celem, jak czytamy na stronach internetowych ATVN, jest "utworzenie, zorganizowanie i utrzymanie w ruchu internetowej, multimedialnej platformy wymiany myśli naukowej pomiędzy naukowcami z całego świata oraz propagowanie nauki, osiągnięć naukowych i ludzi, którzy tę naukę tworzą. Misja ATVN to popularyzowanie nauki, poprzez udostępnienie wiedzy o niej możliwie jak najszerszej rzeszy społeczeństwa". Właśnie teraz ATVN obchodzi swoje pierwsze urodziny i już teraz można śmiało powiedzieć, że dąży bardzo konsekwentnie do realizacji swoich celów, nie ma drugiej takiej telewizji, która całkowicie za darmo udostępniałaby wykłady i prezentacje naukowe na niemalże każdy temat, prowadzone przez najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. W ramówce ATVN znajdują się także zapisy najciekawszych wykładów z Festiwali Nauki - jeżeli ktoś nie mógł przyjść na wykład, nie ma sprawy, może obejrzeć go w ATVN. Można śmiało powiedzieć, że ATVN to szczypta życia akademickiego, która dociera do każdego zainteresowanego niezależnie od jego miejsca zamieszkania.

ATVN to także doskonałe uzupełnienie nauki w szkole. Uczniowie przygotowujący referat mogą skorzystać z wiedzy zawartej w programach, a ci, którzy po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę mogą uczynić to w łatwy sposób korzystając z ATVN, a wiedzy w niej zawartej często nie sposób zdobyć w szkole.

Jedyną wadą ATVN jest to, że korzystając z technologii tzw. "streamingu" wymaga szybkich łączy internetowych. Niestety, ludzi posiadających takie łącza w Polsce jest wciąż niewiele i ATVN nie osiągnie swych założeń dopóki stałe łącze do Internetu wciąż będzie narzędziem tak niepopularnym. Zwykłe łącze modemowe nie wystarczy do komfortowego odbioru ATVN. W bardziej komfortowej sytuacji są widzowie odbierający telewizję TMT - regularnie emituje ona programy ATVN.

Mimo wszystko dobrze się stało, że taka telewizja powstała, bardzo cieszy również fakt, że jest to pierwsza taka telewizja i powstała właśnie w Polsce. Łączy internetowych przybywa, koszty dostępu do Internetu maleją, toteż rzesza widzów ATVN będzie raczej się zwiększać niż zmniejszać, czego serdecznie twórcom życzymy. Jednocześnie chcielibyśmy pogratulować producentowi ATVN - Krystynie Rudowskiej - nominacji za "najlepszą zawartość i kreatywność" w kategorii e-inclusion w międzynarodowym konkursie World Summit Award. W konkursie brać udział będą przedsięwzięcia ze 191 państw-członków ONZ. Mimo wielkiej konkurencji z całego serca życzmy zwycięstwa.

Od dnia dzisiejszego na stronach naszego serwisu będzie znajdował się program ATVN na dany dzień, serdecznie zapraszamy do korzystania z tego nowatorskiego medium.

Wymagania sprzętowe:

Wersja minimalna:
procesor 233MHz Intel Pentium II
pamięć RAM 64MB
16-bitowa karta dźwiękowa z głośnikami
karta grafiki z rozdzielczością 800x600

Wersja zalecana:
procesor 300MHz Intel Pentium III lub szybszy
pamięć RAM 128MB
karta dźwiękowa "full duplex" z głośnikami
karta grafiki z rozdzielczością 800x600 lub wyższą

Wymagania programowe:

przeglądarka Netscape, Mozilla lub Internet Explorer w wersji 5 lub nowszej
oprogramowanie RealPlayer 8 lub RealOne Player 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama