edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2006-09-06 08:06:32, AF, mat. ZIBI

  Sukcesy polskich młodych matematyków


Polska reprezentacja osiągnęła doskonały wynik na XX Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu – Polacy przywieźli ze sobą cztery złote, cztery srebrne i dwa brązowe medale. Finał odbył się 25 i 26 sierpnia.

W tegorocznym finale wzięło udział 230 zawodników z całego świata, m.in. Kanady, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Turcji, Ukrainy. Mistrzostwa podzielone są na osiem kategorii wiekowych - najmłodsi zawodnicy mieli 9 lat, najstarsi to zawodowcy, m.in. nauczyciele, inżynierowie, informatycy. Polska reprezentacja liczyła 25 osób.
„Konkurs jest bardzo nietypowy i stresujący, zawodnicy, oprócz wiedzy matematycznej i umiejętności logicznego myślenia, muszą wykazać się zdolnością podejmowania strategicznych decyzji, decydując się, czy postawić na szybsze rozwiązanie, czy też wybór trudniejszych zadań. Wystarczy jeden mały błąd i można wypaść z czołówki zawodów. Polacy wykazali się wyjątkową koncentracją i uzyskali doskonałe wyniki, najlepsze w historii dotychczasowych startów polskich reprezentacji” mówi doc. Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący komitetu organizacyjnego Mistrzostw w Polsce.
Zmagania młodych matematyków, podczas krajowego etapu Mistrzostw, wspiera firma Zibi, która ufundowała dla polskich laureatów konkursu szereg atrakcyjnych nagród: kalkulatory graficzne, finansowe i naukowe Casio oraz firmowe gadżety. Zibi od lat popiera działania, mające na celu propagowanie umiejętności logicznego myślenia i naukę matematyki w ciekawej formie.

Mgr inż. Barbara Jankowiak, nauczycielka matematyki i informatyki ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, która przygotowywała do Mistrzostw Kamila Musiała, zdobywcę drugiego miejsca na Międzynarodowym Finale w swojej kategorii wiekowej, mówi: „Osiągnięcie dobrego wyniku w konkursie matematycznym wymaga przede wszystkim systematyczności i solidności – moi uczniowie, którzy zakwalifikowali się do Międzynarodowego Finału Mistrzostw, przygotowywali się do nich regularnie już od października. Podczas Mistrzostw zawodnicy rozwiązują tylko sześć zadań, ale o bardzo dużym stopniu trudności i wymagające ogromnego skupienia. Ponadto, czasem zadanie może mieć kilka rozwiązań i należy je wszystkie podać, żeby uzyskać zaliczenie.”

Przygotowywane przez Francuską Federację Gier Matematycznych zadania nie są typowymi ćwiczeniami z podręczników do matematyki. Można się o tym przekonać, rozwiązując jedno z konkursowych zadań (poziom licealny):

PRODUCENT KARMELKOW
Masa karmelkowa jest rozłożona w dwóch identycznych prostokątnych foremkach do ciasta, a następnie jest wysuszona. Maszyna do krojenia obniża się pionowo, aby pociąć zawartość foremek na kwadratowe karmelki. W drugiej foremce są mniejsze karmelki, dla dzieci, mniejsze od tych w pierwszej foremce. Zresztą jest ich o 2006 więcej. Ile jest ogółem karmelków (razem dwóch rodzajów)?


 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama