edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2006-03-03 23:33:51, onet.pl, AF

  Rekrutacja na studia - "twarde" przedmioty?


Rektorzy uniwersytetów skupionych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) chcą stworzenia listy tak zwanych "twardych" przedmiotów, uwzględnianych przy obliczaniu średniej oceny z matury, a będącej podstawą do rekrutacji na uczelnie.

Uchwałę w tej sprawie podjęli rektorzy obradujący w piątek w Białowieży.

Uchwała zostanie przedstawiona Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). "Jeśli ta ją zaakceptuje, pomysł będzie zgłoszony jako propozycja nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym" - poinformował PAP przewodniczący KRUP, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Stanisław Lorenc. Ustawa o szkolnictwie wyższym mówi, że wyniki uzyskane podczas matury mają być podstawą rekrutacji na studia. Rektorzy uważają, że taki zapis zmusza uczniów do szybkich decyzji. Bywa, że już w klasie przedmaturalnej muszą oni zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać, a często nie są do tego "emocjonalnie" przygotowani i dojrzali.

Aby ułatwić sytuację maturzystom, rektorzy proponują, by Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, w porozumieniu ze środowiskami akademickimi - KRASP i ministerstwem edukacji - wypracowały listę przedmiotów, które byłyby przy średniej ocenie zawsze brane pod uwagę i obowiązywałyby wszystkie osoby, które zamierzają studiować.

"Chodzi nam o to, żeby ustanowić grupę przedmiotów, które nazwalibyśmy +twardymi+. Zdawaliby je (na maturze-PAP) wszyscy maturzyści i stanowiłyby one podstawę rekrutacji" - powiedział prof. Lorenc.

Według niego, świadectwo maturalne ucznia byłoby podstawą rekrutacji na różne kierunki studiów na różnych uczelniach, zarówno na uniwersytetach, jak i na uczelniach technicznych.

Taka lista uniwersalnych przedmiotów dawałyby uczniom wiedzę, jakie przedmioty wybierać do zdawania na maturze, ponieważ będzie im to potrzebne nawet w sytuacji, gdyby po niepowodzeniu chcieli zmieniać kierunek studiów.

Lorenc powiedział, że według niego owszem, uczelnie prowadzą dodatkowe formy rekrutacji, np. rozmowy z kandydatami w sytuacjach, gdy wymagane są szczególne predyspozycje (np. na kierunkach artystycznych), ale już w tym roku zostaną na uczelniach tylko "szczątkowe formy" kryterium kwalifikacyjnych takich, jak np. testy.

"Jestem o tym głęboko przekonany, że to będzie zanikać. Całe środowisko akademickie, a przynajmniej jego znacząca część, uświadomiła sobie, że nie ma takiej potrzeby. Da się wyselekcjonować odpowiednich kandydatów na podstawie świadectwa maturalnego" - dodał prof. Lorenc.

W skład Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich wchodzą rektorzy wszystkich uniwersytetów działających w Polsce. Celem KRUP jest współpraca między uczelniami. W Polsce jest 18 uniwersytetów.

 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama