edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2006-02-16 18:53:35, wp.pl

  MEiN: Podręczniki będą tańsze o 25%


Ekonomiści i wydawcy ostrzegają, że wbrew zapowiedziom resortu edukacji nie można znacząco obniżyć cen podręczników. Ministerstwo w tym tygodniu zapewniło, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wrześniu uczniowie będą mogli kupić o 25 procent tańsze książki.

Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Bohdan Wyżnikiewicz, wyjaśnia, że jeśli wydawcy tak bardzo zmniejszą koszty, będą też musieli obniżyć jakość merytoryczną podręczników.

Piotr Marciszuk z Polskiej Izby Książki mówi, że jeśli szkoły będą wcześniej zamawiały podręczniki, a rabaty dostaną uczniowie, a nie hurtownicy, to można o kilkanaście procent obniżyć cenę. Nie można tego zrobić tak szybko, jak oczekuje resort edukacji - dodaje Marciszuk.

Jednym ze wspólnych pomysłów resortu edukacji i wydawców jest tworzenie zestawu książek obowiązującego w danej szkole. Dzięki temu młodsi uczniowie będą mogli używane książki tanio kupować od swoich kolegów.

Nad obniżeniem cen podręczników pracuje w resorcie edukacji specjalna komisja. Efekty jej prac znane mają być pod koniec lutego. Wydawcy uważają, że i tak w najbliższym roku szkolnym nie da się tych pomysłów wcielić w życie, bo producenci już drukują książki, które uczniowie będą kupowali we wrześniu.

 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama