edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2006-01-27 12:33:25, www.rp.pl

  Egzamin wymusi lepszą naukę


Egzaminów z języków obcych po podstawówce i gimnazjum chce Krystyna Szumilas, zajmująca się w gabinecie cieni PO edukacją.
< br/>Ten pomysł zgłosiła wczoraj podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, kiedy rozważano raport NIK o warunkach nauczania języków obcych w szkołach publicznych.

Tylko w co siódmej polskiej szkole języki obce są uczone we właściwy sposób - stwierdziła NIK. Największe mankamenty to brak odpowiednio przygotowanych nauczycieli oraz zbyt liczne grupy, w których odbywa się nauka. Na dodatek polskie dzieci później niż w innych krajach Unii, bo dopiero w wieku 10 lat, rozpoczynają obowiązkową naukę języka obcego.

- Przekonaliśmy się, że egzaminy zewnętrzne dobrze sprawdzają jakość pracy szkoły, warto więc pomyśleć o wprowadzeniu takich egzaminów z języków obcych wcześniej niż na maturze - wyjaśnia posłanka Szumilas.

Maria Magdziarz, wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przypomina, że był już taki pomysł, ale upadł ze względu na ogromne koszty. - Jeśli będzie taka decyzja ministra edukacji i znajdą się pieniądze, to egzaminy przygotujemy, bo to niezły pomysł - mówi. Anna Zawisza z Ministerstwa Edukacji zapewnia, że resort rozważy propozycję posłanki.

 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama