edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2005-12-12 17:02:07, onet.pl

  Wyniki egzaminu na aplikację adwokacką


Około 80 proc. kandydatów zdało egzamin na aplikację adwokacką - powiedział prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA) Stanisław Rymar.

"Nie mamy jeszcze pełnych wyników egzaminu; informacje cały czas spływają do NRA. Można jednak już podać orientacyjne szacunki" - powiedział Rymar.

Egzamin na aplikację adwokacką przeprowadzono w sobotę w 24 Izbach Adwokackich. Przystąpiło do niego 1603 kandydatów. Egzamin trwał cztery godziny. Miał formę pisemną. Aby go zdać, trzeba było odpowiedzieć poprawnie co najmniej na 190 z 250 pytań. Na listę aplikantów adwokackich zostaną wpisane wszystkie osoby, które uzyskają wyznaczoną liczbę punktów. Jako pierwsi egzamin zakończyli kandydaci w Izbie w Wałbrzychu; ostatni uczestnik oddał arkusz egzaminacyjny o 13.45. Na egzaminie w salach, oprócz kandydatów i komisji, obecne były osoby upoważnione do pilnowania zdających. Niedozwolone było trzymanie na blacie stolika napojów, jedzenia, opakowań, notatników, maskotek itp. Nie można było mieć przy sobie telefonu komórkowego. W czasie pierwszych 90 minut od rozpoczęcia egzaminu opuszczanie sali egzaminacyjnej było zabronione, także dla kandydatów, którzy rezygnują z egzaminu.

W tym roku egzaminy na aplikacje - adwokacką, radcowską i notarialną po raz ostatni przeprowadziły organy samorządu zawodowego. Następne mają przeprowadzać komisje powołane przez Ministra Sprawiedliwości.

Przeprowadzenie konkursów na aplikacje prawnicze umożliwiła uchwalona po wielomiesięcznych sporach nowelizacja ustawy o adwokaturze, która weszła w życie we wrześniu. Nie można było ich przeprowadzać od ubiegłego roku, gdy Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulaminy korporacji prawniczych, w których były opisane zasady konkursów, nie wystarczą, by je przeprowadzać. Takie przepisy powinny bowiem - według TK - znajdować się w ustawie, a nie w regulaminach.

 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama