edu.com.pl Forum eduProgi eduParty.pl 
Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej Dzisiaj mamy: 28 lipca 2021, Sylwester za 157 dni

2006punkt Strona główna
punkt Szkoła
punkt Studia
punkt Nauczyciele
punkt Forum
punkt Giełda
punkt Konkursy
punkt Imprezy
2005-11-15 16:36:26, gazeta.pl

  Jak studiować za granicą - prezentacja w Szkole Głównej Handlowej


O tym, jak Sokrates działa, studiuje, wyjeżdża, bawi się i bankietuje, opowiedzą dziś w SGH uczestnicy tego międzynarodowego programu stypendialnego. Nie bez kozery tylko jedna z części Dni Sokratesa jest związana z nauką

- W zeszłym roku z Polski wyjechało na stypendium 6278 osób, z Warszawy 1321. Na ten rok przewidujemy około 8400 studentów. To półtora raza więcej! - cieszy się Beata Skibińska, koordynator programu Krajowej Agencji Socrates-Erasmus.

Chętni wyjeżdżają na rok albo pół roku na jedną z uczelni europejskich. Zajęcia i egzaminy zaliczone za granicą uznają polskie uczelnie. - Chcę wyjechać, żeby poszerzać horyzonty, poznać nowych ludzi - tłumaczy Darek Kocięcki z II roku Szkoły Głównej Handlowej.

Właśnie w SGH dziś i jutro odbywają się Dni Sokratesa, czyli prezentacja tego najpopularniejszego programu stypendialnego w Europie (sami studenci pieszczotliwie nazywają go "Socrates-Orgasmus"). Powstał o nim film "Smak życia" Cédrica Klapischa: historia siedmiorga studentów, którzy przez rok studiują w Barcelonie i wynajmują tam wspólnie apartament. - Jak się wyjeżdża na studia za granicą, nie trzeba się przemęczać. Ambitni studenci uważają wręcz, że to stracony rok - mówi Paulina Nehring z II roku SGH, która najbardziej chciałaby wyjechać do Portugalii.

Zyskuje się jednak wiele - przede wszystkim świetną znajomość języka, ale też kontakty i samodzielność, którą wymusza rok życia za granicą. Dlatego konkurencja na stypendia Socrates-Erasmus jest spora. - O miejsce ubiega się średnio 2,5 osoby. Najwięcej chętnych jest na uczelnie, gdzie wykłada się po angielsku, czyli w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii, Holandii i Portugalii. Ten język jest po prostu najpopularniejszy - mówi Agnieszka Kinel, koordynator Socratesa w SGH.

Dni Sokratesa zapowiadają się bogato. Dziś po porannych wykładach i prezentacjach szkół zagranicznych można przyjść na Międzynarodową Kolację o 19.00. Dania narodowe przygotuje 200 obcokrajowców, którzy uczą się w SGH. W środę gwoździem programu będzie tramwajada - studenci wynajętymi od ZTM tramwajami od godz. 19 będą jeździć po Warszawie, aż trafią na przystanek - klub Piekarnia.

 

© RAD-COM, 2000-2005 : O Serwisie : Kontakt : Reklama